Nieuws

Luchthavens Canarische Eilanden naderen 27 miljoen passagiers nu zomerzoektocht gevarieerder beeld laat zien

De luchthavens van de Canarische Eilanden verwerkten in de eerste helft van 2026 26,85 miljoen passagiers, wat iets onder het niveau van vorig jaar ligt. Het binnenlandse verkeer bleek daarbij weerbaarder dan de internationale vraag.
2026-07-17

De Canarische Eilanden zijn het belangrijkste zomerseizoen ingegaan met luchthavencijfers die nog steeds dicht bij records liggen, maar de meest recente halfjaarcijfers schetsen een genuanceerder beeld dan de simpele aanname van eindeloze groei.

Via de acht luchthavens van de archipel reisden tussen januari en juni 2026 in totaal 26.847.826 passagiers. Dat is slechts 0,7% minder dan in dezelfde periode van 2025, wat betekent dat de eilanden een van Europa's populairste vakantiebestemmingen per vliegtuig blijven. Toch is deze lichte daling van belang omdat deze optreedt op een moment dat veel andere Spaanse luchthavens nog altijd duidelijke groei vertonen.

Voor bezoekers is de boodschap niet dat vakanties naar de Canarische Eilanden minder populair worden of dat vluchten worden verstoord. Luchthavens zijn gewoon open, routes worden gevlogen en de eilanden verwerken maandelijks miljoenen passagiers. Nuttiger is de constatering dat de reizigersvraag selectiever wordt. Binnenlands verkeer houdt beter stand dan internationaal verkeer, sommige luchthavens groeien terwijl andere wat inzakken, en de volwassen bestemmingseilanden concurreren nu in een markt waar prijs-kwaliteitverhouding, bereikbaarheid en de ervaring van de bezoeker zwaarder wegen dan pure passagiersaantallen.

De cijfers zijn met name relevant omdat ze betrekking hebben op de eerste helft van 2026 en samenvallen met de piek van de zomerstroom in juli en augustus vanuit het Spaanse vasteland, het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Duitsland, Frankrijk, Italië en de Scandinavische landen. Luchtvaartmaatschappijen, hotels, transferbedrijven, excursiemaatschappijen en ondernemers in de toeristische sector zullen de balans tussen sterke totaalcijfers en zwakkere internationale vergelijkingen nauwlettend in de gaten houden.

Wat er veranderde in de eerste helft van 2026

De luchthavens op de Canarische Eilanden telden in de eerste zes maanden van het jaar 26,85 miljoen passagiers. Van de 26,73 miljoen commerciële passagiers vlogen er 10.647.275 op binnenlandse vluchten en 16.082.410 op internationale vluchten.

Het binnenlandse cijfer daalde jaar-op-jaar met slechts 0,2%. Het internationale commerciële verkeer daalde met 0,8%. Het gaat om kleine verschuivingen, maar ze vertellen een belangrijk verhaal. De Canarische Eilanden kampen niet met een plotselinge terugval in de luchtvaartvraag. De archipel lijkt eerder in een periode van stabilisatie te belanden na enkele jaren waarin het toerisme, de stoelcapaciteit en de vraag naar accommodatie na de pandemie sterk herstelden en vervolgens record- of bijna-recordhoogten bereikten.

Voor een bestemming die al op grote schaal draait, kan een kleine daling er nog steeds voor zorgen dat luchthavens, hotels en resorts het ontzettend druk hebben. Een gezin dat aankomt op Tenerife-Zuid, een stel dat landt op Gran Canaria, of een groep die in juli via Lanzarote overstapt, zal niet het gevoel hebben dat ze een rustige bestemming bezoeken. De praktijk laat nog steeds drukke terminals zien tijdens piekuren, volle resorttransfers, een grote vraag naar taxi's en huurauto's, en goed gevulde stranden en excursies tijdens de belangrijkste vakantieweken.

Het verschil is eerder strategisch dan dramatisch. De groei is niet langer gelijkmatig verdeeld. Sommige eilanden en luchthavens trekken nog steeds meer passagiers aan, terwijl andere juist iets onder het niveau van 2025 zitten. De verdeling geeft een betere indicatie waar toeristische ondernemers harder moeten werken aan waarde, routekeuze, de samenstelling van de bezoekersstroom en vraag buiten het hoogseizoen.

LuchthavenPassagiers jan-jun 2026Jaar-op-jaar verandering
Gran Canaria7.917.801+0,5%
Tenerife-Zuid6.845.121-2,9%
César Manrique-Lanzarote4.312.800-1,0%
Tenerife-Noord - Ciudad de La Laguna3.514.967+2,5%
Fuerteventura3.271.894-3,0%
La Palma778.446+4,1%
El Hierro147.768+2,6%
La Gomera59.029-1,4%

Gran Canaria voert de archipel aan

Gran Canaria bleef in de eerste helft van 2026 de drukste luchthaven van de Canarische Eilanden, met 7.917.801 verwerkte passagiers en een groei van 0,5% in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar.

Die prestatie is veelzeggend omdat Gran Canaria verschillende soorten reizigersaantallen combineert. Het is een belangrijke toegangspoort voor strandvakanties naar badplaatsen als Maspalomas, Playa del Inglés, San Agustín, Puerto Rico en Mogán. Tevens is het de luchthaven voor Las Palmas de Gran Canaria, een van de sterkste stedelijke toeristische bestemmingen van de archipel, en een cruciaal knooppunt voor interinsulaire en binnenlandse verbindingen.

Een bescheiden stijging van deze omvang suggereert dat Gran Canaria een breed publiek blijft aantrekken in plaats van te leunen op één enkele doelgroep. Winterzon, gezinsvakanties, LHBTI+-reizen, cruiseverbindingen, evenementen, congressen, sporttoerisme, verblijven voor digital nomads en stedentrips dragen allemaal bij aan de weerbaarheid van het eiland. Voor toeristische ondernemers bevestigt het resultaat uit de eerste helft van het jaar dat Gran Canaria een van de meest evenwichtige markten op de Canarische Eilanden blijft.

Dit is ook gunstig voor reizigers. Grote passagiersaantallen betekenen doorgaans een ruime keuze aan routes, concurrerende tarieven op veel trajecten, frequent vertrekkende luchthaventransfers en een groot aanbod aan accommodaties. De keerzijde is dat aankomsten in piekperiodes druk kunnen zijn, met name rond schoolvakanties, grote evenementen en de traditionele wisseldagen in het weekend. Bezoekers die laat boeken voor juli, augustus of de winter van 2026 doen er verstandig aan om vluchttijden zorgvuldig te vergelijken in plaats van blind te varen op het goedkoopste tarief voor de meest ontspannen luchthaven- of resortbeleving.

Tenerife laat twee verschillende luchthavenverhalen zien

De cijfers van Tenerife liggen complexer omdat het eiland over twee luchthavens met verschillende functies beschikt. Tenerife-Zuid verwerkte in de eerste helft van het jaar 6.845.121 passagiers, een daling van 2,9%. Tenerife-Noord - Ciudad de La Laguna ontving 3.514.967 passagiers, een stijging van 2,5%.

Tenerife-Zuid is de belangrijkste internationale vakantiepoort voor Costa Adeje, Playa de las Américas, Los Cristianos, Golf del Sur en een groot deel van de pakketreizenmarkt van het eiland. Een daling van 2,9% betekent niet dat het er rustig is; het blijft de op één na drukste luchthaven van de archipel en een van de belangrijkste vakantiehubs van Spanje. De afname sluit echter wel aan bij een zachtere internationale trend en zal met argusogen worden gevolgd door hoteliers, busvervoerders en excursieaanbieders die sterk afhankelijk zijn van buitenlandse vakantiegangers.

Tenerife-Noord kent een ander profiel. Deze luchthaven is nauwer verbonden met binnenlandse routes, interinsulair reizen, zakenverkeer, reizende eilandbewoners en toeristen die Santa Cruz de Tenerife, La Laguna, Puerto de de Cruz en het noorden van het eiland als uitvalsbasis kiezen. De stijging van 2,5% wijst op de kracht van de binnenlandse verbindingen en de groeiende aantrekkingskracht van Tenerife buiten het klassieke zuidkust-resortmodel om.

Voor vakantiegangers is dit onderscheid belangrijk bij het kiezen van een vlucht. Tenerife-Zuid is doorgaans het handigst voor de zuidelijke badplaatsen en de meeste pakketreizen. Tenerife-Noord kan juist praktisch zijn voor Santa Cruz, La Laguna, Anaga, Puerto de la Cruz en bepaalde reizen waarbij meerdere eilanden worden aangedaan, hoewel reistijden en vervoersopties vooraf gecontroleerd moeten worden. De cijfers tonen aan dat beide luchthavens uiterst actief blijven, maar dat ze net andere reisstromen bedienen.

Lanzarote en Fuerteventura zakken iets in na sterke jaren

César Manrique-Lanzarote Airport verwerkte tussen januari en juni 4.312.800 passagiers, een min van 1,0%. Fuerteventura ontving 3.271.894 passagiers, wat neerkomt op een daling van 3,0%.

Beide eilanden zijn sterk afhankelijk van de internationale vakantievraag, met name uit Noord-Europa en de markten in het Verenigd Koninkrijk en Ierland, en beide hebben de afgelopen jaren genoten van een krachtig toeristisch herstel. Een kleine daling na een sterke basis hoeft niet per definitie te wijzen op een zwakke zomer, maar suggereert wel dat prijsgevoeligheid en vluchtaanbod in 2026 een grotere rol kunnen spelen.

Voor Lanzarote moeten de luchthavencijfers worden bezien in het licht van de volwassen toeristische infrastructuur van het eiland. Puerto del Carmen, Playa Blanca, Costa Teguise en het bredere plattelands- en vulkaantoerisme blijven herhalingsbezoekers trekken. Het eiland profiteert bovendien van cruisetoerisme en dagtochten naar onder andere Timanfaya, La Geria, Jameos del Agua, Cueva de los Verdes en het erfgoednetwerk van César Manrique. Een daling van 1,0% op de luchthaven kan daarom het best worden begrepen als een normalisering na een zeer sterk niveau, en niet als een verlies aan aantrekkingskracht.

De daling van 3,0% op Fuerteventura is beter merkbaar. Het eiland leunt zwaar op strand-, surf-, windsurf- en resortreizigers, waarbij plaatsen als Corralejo, Caleta de Fuste, Costa Calma, Morro Jable en andere badplaatsen nauw verbonden zijn met de luchtvaartcapaciteit. Wanneer het internationale verkeer selectiever wordt, merkt Fuerteventura dat al snel, omdat veel bezoekers specifiek voor de zon- en strandvakantie naar het eiland komen. Dit maakt de beschikbaarheid van vliegtuigstoelen, de prijzen van accommodaties en duidelijke promotie van de stranden en buitenactiviteiten extra belangrijk voor de rest van het jaar.

Kleinere eilanden tonen aan dat verbondenheid om meer draait dan pure massa

La Palma, El Hierro en La Gomera verwerken beduidend minder passagiers dan de grote vakantiehubs, maar hun cijfers zijn van belang omdat kleine verschuivingen lokaal een grotere impact kunnen hebben.

La Palma noteerde in de eerste helft van 2026 een totaal van 778.446 passagiers, een stijging van 4,1%. Dit is de sterkste procentuele toename onder alle luchthavens op de Canarische Eilanden in deze periode. Voor een eiland dat nog altijd werkt aan het versterken van de toeristische economie na de nasleep van de vulkaanuitbarsting in 2021, is een aanhoudende groei van het vliegverkeer een positief teken. Het ondersteunt verblijven op het platteland, wandelvakanties, sterrenkijktoerisme, kleine hotels, lokale restaurants, begeleide excursies en ondernemers in gebieden die baat hebben bij een meer verspreid toeristisch model.

Ook El Hierro kende groei en ontving 147.768 passagiers, goed voor een plus van 2,6%. Absoluut gezien zijn de cijfers bescheiden, maar goede verbindingen zijn cruciaal voor eigenaren van accommodaties, duikscholen, wandelgidsen, restaurants en reizigers die kiezen voor een trage, natuurgerichte vakantie. Groei op dit niveau duidt op een constante belangstelling voor reizen naar de kleinere eilanden en onderling eilandbezoek, in plaats van massatoerisme.

La Gomera verwerkte 59.029 passagiers, een daling van 1,4%. Het vliegverkeer vormt slechts een deel van het reizigersverhaal van La Gomera, aangezien veel bezoekers per veerboot arriveren vanaf Tenerife, met name via Los Cristianos. Om die reden mogen de luchthavencijfers niet los worden gezien. De toeristenindustrie van La Gomera is afhankelijk van de gecombineerde kracht van vluchten, veerboten en digitale zichtbaarheid als bestemming, met name voor wandelen, natuur, plattelandsverblijven en dagtrips vanuit Tenerife.

Juni geeft een scherper zomersignaal af

De data van juni bieden een directer zicht op de start van de zomer. De luchthavens van de Canarische Eilanden verwerkten in deze maand 4.153.154 passagiers, een afname van 0,9% ten opzichte van het jaar ervoor. Het aantal commerciële passagiers bedroeg 4.130.092, waarvan 1.996.594 vlogen op binnenlandse routes en 2.133.498 op internationale vluchten.

Het binnenlandse segment groeide in juni met 1,9%, terwijl het internationale commerciële verkeer met 3,4% afnam. Dit is een van de duidelijkste signalen uit de meest recente cijfers. Het Spaanse vasteland en het interinsulaire verkeer lijken de zomerstart te ondersteunen, terwijl de internationale markten niet in hetzelfde tempo groeien als tijdens de eerdere herstelperiode.

De eilandresultaten van juni onderstrepen eveneens het onregelmatige beeld. Gran Canaria was wederom de drukste luchthaven met 1.180.730 passagiers en een stijging van 0,4%. Tenerife-Zuid ontving 935.707 passagiers, een daling van 5,7%. Lanzarote noteerde 704.815 passagiers, een min van 1,5%. Tenerife-Noord bereikte 645.057 passagiers, een plus van 3,5%. Fuerteventura kwam uit op 520.539 passagiers, een daling van 2,1%. La Palma liet een sterke stijging zien naar 128.763 passagiers (+10,6%), terwijl El Hierro en La Gomera voor de maand eveneens kleine plussen lieten optekenen.

Voor de reisbranche is de internationale daling in juni het overwegen waard, aangezien deze periode samenvalt met het moment waarop de zomercapaciteit relevanter wordt voor hotels, autoverhuur, transfers en excursies. Eén maand bepaalt weliswaar niet het hele seizoen, maar kan wel pijnpunten blootleggen. Mocht de internationale vraag zachter blijven, dan moeten ondernemers mogelijk meer leunen op binnenlandse bezoekers, terugkerende gasten, gerichte aanbiedingen, flexibele pakketten en een sterkere communicatie rondom prijs-kwaliteitverhouding.

Wat dit betekent voor reizigers die een vakantie naar de Canarische Eilanden plannen

Voor reizigers is de eerste praktische conclusie geruststellend. Deze cijfers wijzen niet op reisonderbrekingen, duiden niet op luchthavensluitingen, massale routeannuleringen of een reden om de Canarische Eilanden te mijden. De archipel verwerkt nog steeds maandelijks miljoenen passagiers en blijft uitstekend verbonden met Spanje en de rest van Europa.

Het tweede inzicht betreft de planning. Grote passagiersaantallen betekenen dat de ervaring op de luchthaven nog steeds aandacht vraagt. Bezoekers doen er goed aan om voldoende tijd in te plannen voor inchecken, veiligheidscontroles, paspoortbeheer, bagageafhandeling en transfers, met name op Tenerife-Zuid, Gran Canaria, Lanzarote en Fuerteventura tijdens piekuren. Gezinnen, reizigers met mobiliteitsbeperkingen en personen die afhankelijk zijn van busotransfers letten het best extra goed op aankomsttijden en hotelinstructies.

De derde les gaat over de prijs. Een markt die nabij recordhoogtes opereert maar iets is afgekoeld, kan zorgen voor uiteenlopende prijzen. Bepaalde routes en data kunnen prijzig blijven doordat de capaciteit krap is en de vraag zich concentreert. Andere periodes bieden mogelijk betere prijzen als luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties harder hun best moeten doen om stoelen en kamers te vullen. Reizigers die flexibel zijn qua data, luchthavens en eilandkeuze kunnen mooie kansen aantreffen, vooral buiten de drukste weekendwisseldagen om.

Het vierde punt is de eilandkeuze. Gran Canaria en Tenerife blijven de ruimste keuze aan routes en accommodatiestijlen bieden. Lanzarote en Fuerteventura blijven sterk presteren op het gebied van strand-, resort- en buitenluchtvakanties, hoewel prijsvergelijkingen scherper kunnen uitvallen. La Palma, El Hierro en La Gomera passen juist bij reizigers die op zoek zijn naar natuur, wandelingen, rustige dorpen en een rustiger reistempo, waarbij de bereikbaarheid wel iets meer planning vraagt.

Waarom de cijfers belangrijk zijn voor toeristische ondernemers

Voor hoteliers en appartementenverhuurders herinneren de luchthavengegevens eraan dat de bezettingsgraad niet alleen afhangt van het aantal mensen dat de Canarische Eilanden wil bezoeken, maar ook van welke markten er reizen, wanneer ze arriveren, hoe lang ze blijven en wat ze bereid zijn te betalen. Een halfjaardaling van 0,7% is geen crisis, maar kan wel de marges raken als de kosten stijgen en de vraag in belangrijke herkomstmarkten afkoelt.

Voor luchtvaartmaatschappijen zal de scheidslijn tussen binnenlandse veerkracht en internationale terughoudendheid de beslissingen over routes bepalen. De Canarische Eilanden blijven aantrekkelijk omdat ze jaarrond vraag genereren, maar de winstgevendheid van routes hangt af van bezettingsgraden, tarieven, de beschikbaarheid van vliegtuigen en de concurrentie van andere zonnebestemmingen. Als de internationale vraag zwakker is, worden luchtvaartmaatschappijen wellicht kritischer op frequenties, de lengte van het seizoen en promotietarieven.

Voor transferbedrijven, excursieaanbieders en restaurants is de les om naar de specifieke eiland- en luchthavamix te kijken in plaats van af te gaan op algemene krantenkoppen. Een hotelwijk die hoofdzakelijk wordt bediend via Tenerife-Zuid kan een andere dynamiek ervaren dan een stad of noordelijke locatie op Tenerife die gekoppeld is aan Tenerife-Noord. Een excursiebedrijf op Lanzarote ervaart de vraag wellicht anders dan een wandelgids op La Palma. Het totaalnummer voor de hele archipel is nuttig, maar de lokale omstandigheden bepalen de commerciële impact.

Voor bestemmingsmanagers ondersteunen de cijfers een meer volwassen toeristische strategie. De Canarische Eilanden hoeven hun succes niet af te meten aan het uitsluitend toevoegen van meer passagiers per jaar. Veel belangrijker zijn vragen of bezoekers goed verspreid zijn over eilanden en seizoenen, of transport- en luchthavensystemen soepel functioneren, of inwoners de vruchten ervan plukken en of de toeristische inkomsten bijdragen aan kwalitatieve banen, lokale ondernemers en betere openbare voorzieningen.

Een volwassen bestemming, geen krimpende markt

Het hoofdcijfer van bijna 27 miljoen luchthavendipassagiers in zes maanden toont aan dat de Canarische Eilanden een zwaargewicht blijven in de luchtvaart en het toerisme. De lichte terugval laat zien dat de heropleving na de pandemie heeft plaatsgemaakt voor een competitievere en volwassenere fase.

Dat is niet per se slecht nieuws. Een bestemming die het al druk genoeg heeft, hoeft niet te blijven groeien in pure massa om goed te presteren. Op veel plekken van de Canarische Eilanden is een beter beheerde vraag het waardevollere doel: bezoekers die zich aan de regels houden, lokaal geld uitgeven, buiten de drukste zones reizen, natuurgebieden respecteren en vervoer en accommodatie gebruiken op een manier die past bij de draagkracht van elk eiland.

De cijfers van de eerste helft van 2026 wijzen dan ook op een moment van evenwicht. Gran Canaria en Tenerife-Noord groeien. La Palma en El Hierro bewegen in de juiste richting. Tenerife-Zuid, Lanzarote en Fuerteventura hebben het nog altijd uiterst druk, maar zitten marginaal onder vorig jaar. De binnenlandse vraag is stabieler dan de internationale. Juni laat zien dat dit patroon zich in de zomer voortzet.

Voor vakantiegangers blijven de Canarische Eilanden een sterke keuze voor zomervakanties, winterzon, eilandhoppen, strandreizen, wandeltochten en stedentrips. Voor de toeristische sector is de boodschap veeleisender: de markt is nog altijd enorm, maar het is niet langer voldoende om aan te nemen dat elke luchthaven, elk eiland en elke herkomstmarkt automatisch blijft groeien.

De bestemmingen die helder communiceren, betrouwbaar vervoer handhaven, een eerlijke prijs-kwaliteitverhouding bieden en de ervaring van de bezoeker beschermen, plukken waarschijnlijk de meeste vruchten van de volgende fase van het toerisme op de Canarische Eilanden. De eilanden verliezen hun aantrekkingskracht niet; ze betreden een periode waarin kwaliteit, bereikbaarheid en vertrouwen bepalen wie de reeds aanwezige vraag weet binnen te halen.